9581658B 62D3 4E5A Aa44 B932E109Ebab

Stabilo Kurşun Kalemler !

Kurşun kalemler tarihte 1. yüzyıllara dayanıyor. İlk Sibirya Türkleri kara taş adını verdiği grafit minerali olduğunun keşfedilmesi ise 1565 İsviçreli doğa bilimcisi Conrad Gesner tarafından bahsediliyor. 18.yyla gelindiğinde bu grafitin sadece İngiliz madenlerinde olduğu biliniyordu. Avrupa kalem ihtiyacı duymaya başladığında grafite de ihtiyaç duymaya başladı.

 

Çünkü kurşun kalemlerin dışı ahşap yontma içerisine ise grafit dökmekle mümkün. 1795 yılında birbirlerinden habersiz olarak ilk kurşun kalemleri Fransız Nicholas Jacques Conte ve Avusturyalı Josef Hardtmuth tarafından yapıldı. Fransa İngiliz madenlerinden grafit alamayınca kil ve grafit tozunu karıştırarak farklı derecelerde kurşun kalemler üretmeye başladı. Grafit tozunu arttırarak veya azaltarak farklı dereceler elde etmek mümkün oldu.

 

İngiltere de ise bıçkı grafit yöntemi kullanılıyordu. Geçmişten bu güne hep kullanılan ve en kullanışlı hal alana kadar ülkeler arasında farklı mucitler olmuştur. Seri üretim zamanları 6 gen gövdeler hem daha ekonomik üretimi olduğu için ve masadan kayıp düşmemesi için tercih edilse de son 19.yy da artık kalemler üçgen, yuvarlak, altıgen, ergonomik hal aldılar.

 

HB en ideal yazı derecesi olsa bile yumuşak ve koyu yazmayı sevenler B ve 2B de tercih ediyor. Görselde gördüğünüz kurşun kalem ise son zamanlarda en favorilerimden Stabilo Schwan pastel kurşun kalemler 2B derecesinde. www.yildirimkirtasiye.com.tr üzerinden tüm ödeme yöntemleriyle tüm Türkiye’ye kargomuz olmakla beraber, İstanbul / Şişlide bulunan mağazamızdan da alabilirsiniz ✍❤

Stabilo Pencil 88
STABİLO HAKKINDA MERAK ETTİKLERİMİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat Sepetim
Kapat Favori Listesi
Son Görüntülenen Kapat
Kapat

Kapat
Navigasyon
Kategoriler

KAZANMAK İÇİN ÇEVİRİN!

  • Eğer çarkı çevirmeden kapatırsanız, bugünlük şansınızı kaçırmış olursunuz😥
  • İndirim kuponu kazanmak İçin çarkı çevirin.
  • 2. Kez aynı gün içerisinde çarkı çeviremez ve aynı zamanda aynı kodu ikinci kez kullanamazsınız.
  • Tüm detaylar mail kutunuzda. Doğru e posta girmeyi ihmal etmeyin. Kodu Kaybetmeyin 🤍 Şansını dene butonuna basın ve gelen indirimi kullanmak için sepetinizi oluşturun.
Şansını dene
Never
Remind later
No thanks