Dolma Kalem Secimi

Dolma Kalem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolma kalemler, su bazlı olarak çalışan ve mürekkep haznesi olan uçlu kalem türleri arasındadır. Günümüzde kullanılan kalemler arasında hokka ve divit ile çalışan dolma kalem mantığına benzer seçenekler de vardır. Ancak bu kalemlerin içerisinde özel mürekkep haznesi olduğundan dolayı mürekkebe batırılması gerekmez.

Dolma kalem, içinde yer alan mürekkebi hazneden geçirerek kalemin ucuna verir. Böylelikle istediğiniz yazıyı kolay bir şekilde yazmaya başlayabilirsiniz. Dolma kalemde bulunan hazneyi mürekkeple doldurmak için kalemlerdeki mekanizmayı elle bastırmanız yeterlidir. Bazı dolma kalemlerde piston işlevi gören dahili doldurma mekanizması da vardır. Bu kalemleri seçerken bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Kaleminizle daha güzel yazılar yazmak için elinize uygun seçimler yapmalısınız. Dolma kalemler arasında sağlaklar ve solaklar için ayrı olarak tasarlanan modeller vardır. Dolma kalem alırken mutlaka mürekkebin aktığı kısmın görünür olmasına özen göstermelisiniz.

Kalemlerin damak adı verilen kısmının alt tarafa bakmasına dikkat etmelisiniz. Dolma kalemler bu sayede yazı yazabilmenize olanak tanırlar. Seçim esnasında uç kalınlıklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Her bir dolma kalem ucunun kullanım alanı bir diğerinden farklı olabilir. Bunun için uçlar ve özellikleriyle ilgili ufak bir araştırma yapmalısınız.

Dolma Kalem Temizliği Nasıl Yapılır?

Dolma kaleminizi temizlerken deterjan ya da amonyak miktarı yüksek sıvılar kullanmamalısınız. Dolma kalemlerin ucu son derece değerlidir. Bu sebeple, kalem ucunu temizlerken jilet gibi kesici aletler tercih etmemelisiniz.

Bu tür kalemleri temizleyebilmek için en doğru yöntem kalemin iç kısına birkaç defa ılık ve temiz su çekip bırakmanız olacaktır. İşlem sonrasında kalemi bir süre suda bekletmeniz gerekebilir.

Kaleminizi uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız içindeki mürekkebi de boşaltmalı ve kurumasını önlemelisiniz. Pistonlu dolma kalem modellerini temizlerken, içinde temiz ve ılık su barındıran bir kaba batırmanız yeterli olacaktır. İçindeki mürekkep temizlenene kadar suyu çekip bırakabilirsiniz.

Bu detayları göz önünde bulundurarak sizler de ihtiyaçlarınıza uygun dolma kalemlere Yıldırım Kırtasiye güvencesiyle ulaşabilirsiniz. Yıldırım Kırtasiye’nin dolma kalemleri arasında Regal, Lamy Safari Candy, Steelpen ve daha pek çok farklı markanın ürünleri vardır.

Çocuklarınızın Sağlığı İçin Doğru Okul Çantası Seçimi
3-7 Yaş Çocuklar İçin Lego Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat Sepetim
Kapat Favori Listesi
Son Görüntülenen Kapat
Kapat

Kapat
Navigasyon
Kategoriler

KAZANMAK İÇİN ÇEVİRİN!

  • Eğer çarkı çevirmeden kapatırsanız, bugünlük şansınızı kaçırmış olursunuz😥
  • İndirim kuponu kazanmak İçin çarkı çevirin.
  • 2. Kez aynı gün içerisinde çarkı çeviremez ve aynı zamanda aynı kodu ikinci kez kullanamazsınız.
  • Tüm detaylar mail kutunuzda. Doğru e posta girmeyi ihmal etmeyin. Kodu Kaybetmeyin 🤍 Şansını dene butonuna basın ve gelen indirimi kullanmak için sepetinizi oluşturun.
Şansını dene
Never
Remind later
No thanks